Historie a tradice Žižkovanky

Kontaktujte nás::

Informace o orchestru a jeho činnosti Vám velice rád podá kapelník orchestru:

Petr Sovič
Mobil: 723 517 095
E-mail: info@petrsovic.cz

Více info

Žižkovanka Petra Soviče se řadí svou historií mezi ty nejstarší dechovky v České republice. V roce 2019 slaví Žižkovanka svou 48. uměleckou sezónu.

 

Žižkovanka byla založena 1. září 1971 trumpetistou Josefem Jelínkem v Závodním klubu oceláren ČKD v Praze 9 - Vysočanech. Orchestr si celkem rychle získal své skalní příznivce a začal hrát po známých pražských scénách, například na Vlachovce, Ořechovce, u Zábranských, v Národním domě na Žižkově či v Hotelu Tichý na pražském Žižkově. Právě prostředí kulturou žijícího Žižkova a zájem ze strany žižkovských Pepíků zapříčinily, že si orchestr v názvu ponechal název této městské části, čili Žižkovanka od slova Žižkov, a s úřadem Prahy 3 spolupracuje dodnes, tzn. více jak 43 let.

 

Orchestr hned po založení hrál většinou pro milovníky tance, českou a moravskou dechovku, kterou později obohatil o taneční repertoár. První stálou scénu měla Žižkovanka v Hotelu Tichý (dnes Hotel Ariston) na pražském Žižkově. Další velkou scénou v historii Žižkovanky byly prostory KD Vltavská, kde Žižkovanka hrála bez přestávky 22 let. Tuto tradici nepřerušily ani ničivé povodně v roce 2001, které vytopily celý objekt KD Vltavská včetně notového archivu Žižkovanky. Právě tento úsek historie Žižkovanky je úctyhodný.

 

Žižkovanka za svou existenci odehrála celou řadu vystoupení po celé České republice, ale také v zahraničí (Slovensko, Polsko, Německo, Belgie, Holandsko, Švýcarsko či Rakousko). V průběhu své existence se orchestr několikrát zúčastnil natáčení televizních zábavních pořadů „Sejdeme se Na Vlachovce") či filmových inscenací (například televizní film Karla Kachyni s názvem "Duhová Kulička" z roku 1985 nebo nejnovější snímek režiséra Jiřího Menzela s názvem „Donšajni“ z roku 2013).

 

Žižkovanka, je také držitelem mnoha ocenění za svou hudební tvorbu, a tím posledním je první místo v soutěžní přehlídce dechových orchestrů s názvem „Praha vítá dechovku" z roku 2007. Na podzim roku 2008 odchází ve svých 85 letech do penze kapelník Josef Jelínek a na jeho místo se postavil zpěvák a trumpetista Petr Sovič, který zakoupil celý orchestr včetně notového archivu a zavázal se k pokračování tradice orchestru. Působil u orchestru na pozici manažera a zpěváka již od roku 2007. Pod jeho taktovkou dochází k výrazným změnám ve složení orchestru a také jeho tvůrčí činnosti.  Žižkovanka se vždy řadila mezi poloprofesionální orchestry, ale s příchodem Petra Soviče a vojenských muzikantů z Ústřední hudby Armády České republiky se orchestr zcela zprofesionalizoval, což dokládá vysoká umělecká úroveň koncertních vystoupení. 

 

13. února 2010 zemřel legendární kapelník Josef Jelínek, ale tradice orchestru nezanikla a pokračuje dodnes. Orchestr od roku 2012 doprovází pěveckou legendu Josefa Zímu, a to v pořadu „Hitparáda české dechovky“. V roce 2018 natočila Žižkovanka silvestrovský pořad České televize s názvem „U Muziky na Silvestra“, kde si s Žižkovankou zazpívali Jožka Šmukař, Alena Mravcová, Ivana Zbořilová a také zpívající kapelník Petr Sovič.  

 

Copyright © 2010 - 2019 zizkovanka.cz, Tvorba webových stránek: Solari.cz